Viis meest lähevad 80-ndat korda Estoloppeti sarja maratoni starti
Pühapäeval peetakse 18. Tamsalu-Neeruti suusamaraton, mis on 19. Estoloppeti rahvaspordiürituste hooaja teiseks etapiks. Alates sarja loomisest on toimunud 79 maratoni, lumepuudusel ära jäetud üksteist. Kõik seni toimunud mõõduvõtud on läbinud viis kanget meest – Ulvar Pavlov, Sulev Muru, Indrek Pak, Arvo Raja ja Kaarel Toss.
Oma 80ndaks Estoloppeti maratoniks valmistuv 44-aastane Indrek Pak on tänavu rajale jõudnud vähe. “Koos Viru maratoniga on suusakilomeetreid nii umbes 200,” tegi ta kiired arvutused ja lisas, et ei näe vaeva treeningplaanide koostamisega. “Tegutsen vastavalt sisetundele ja õues valitsevatele oludele. Minu kohta võiks öelda spordi harrastaja, aga mitte harrastussportlane. Meie viisiku hulgast on Ulvar Pavlov tõeline suusataja. Tartu maratoni on ta võitnud lausa kahel korral, muudest etappidest rääkimata,” tunnustas Pak kaasteelist.
Suusatamise juurde tõi mehe kehalise kasvatuse õpetajast isa. „Eks ta võttis mul turjast kinni ja pani suuskadele. Olin ka kooli koondises ja tegelesin päris palju erinevate aladega ehk sellega, mida parasjagu n-ö vaja oli. Korvpallimängu ja kergejõustikuga sai isegi oma kooli Harju rajooni meistrivõistlustel esindatud.“
Esimese maratoni sõitis Pak 1982. aastal. „Tegemist oli kohaliku Ravila sovhoosi maratoniga, mille läbisin Visu Ekstra puusuuskadel. Plastiksuusad sain hiljem, kuid päris teadlikult hakkasin varustust ostma 90ndate lõpul. Kogu elu jooksul on mul olnud umbes 20 paari suuski, olen ära proovinud enamuse oma aja tippmudelitest,“ ütles Pak ja luges kokku, et sportima minnes on vastavalt ilmaoludele valida 12 paari vahel. „Kuigi vahel taban end mõttelt, et võiks veel kaks või kolm paari juures olla, sest midagi on nagu puudu.“
Estoloppeti sarjale osalema sattus Indrek Pak läbi juhuse. „Kuskilt jäi silma Viru maratoni kuulutus ja otsustasin minna. Esimeseks eesmärgiks oli Estoloppeti meistriks saamine, milleks tuli kõik selle sarja maratonid kahel korral läbida. Edasi lihtsalt kuidagi kujunes. Teadlikumaks tegemiseks läks siis, kui mulle trükiti personaalse numbriga särk. Tekkis tunne, et nüüd peaks küll kõik etapid iga hinna eest lõpetama. Eks vahel on tulnud ka päris kõrget lõivu maksta,“ ütles Pak ja vihjas, et kõige keerulisem on rajal olnud pärast äsja läbipõetud haigust. „Samas ega distants tapa, tempo teeb seda. Kõik kajastub tulemustes.“
80ndast juubelimaratonist rohkem ootab Pak Estoloppeti järgmist ehk 20ndat hooaega. „Minu jaoks on iga maraton kordumatu ja eriline, aga kahekümnes hooaeg tundub justnagu veelgi erilisem. Teen kõik, et sinnani ikka välja jõuda,“ lubas Pak.
Sarja kuue etapi hulgas mehel lemmikut pole, ka armastab ta ühtmoodi palavalt nii vabatehnikat kui klassikalist sõitu. Suurim suusapidu ja iga hooaja tippsündmus on tema arvates Tartu maraton. „Sealne rada on oma reljeefilt üks vaheldusrikkamaid, kus nii korralikke tõuse kui mõnusaid laskumisi Kui võrrelda, siis näiteks Viru maratonirada on seevastu lihtsalt mõnus kulgemine, Tamsalu-Neeruti trass jällegi pigem salakaval ja Haanja oma tänu maastikule intensiivseim. Soovitan seal tempoga tagasi hoida, et ka viimasel kümnel kilomeetril midagi välja panna oleks. Tark sõit on kõige alus!“ ütles Pak.
Rahule võib maratoniga jääda siis, kui tänu hästi määritud suuskadele sõit nagu lust ja lillepidu sujub. „Võin öelda, et oma kogemuste pagasi juures on mul kõik kuus maratoni vähemalt ühel korral väga hästi välja tulnud. Ega iga päev pole ju pühapäev,“ tõdes Pak ja soovitas kõikidel suusafännidel vähemalt korra elus maraton läbida. „Tehtud pingutus on seda emotsiooni väärt!“